Неодолива пица со пилешко

Неодолива пица со пилешко

Направете вкусна пица со пилешко, како италијанските мајстори!

Состојки:

 • пилешки гради, без кожа и коски
 • 2 лажици путер или маргарин + малку за премачкување
 • 2 чешниња ситно сечкан лук
 • 2 лажици ситно сечкан млад кромид
 • 1/2 лажичка сув босилек
 • подлога за пица или домашно тесто
 • 2 домати сечкани парчиња
 • 20 гр сечкан магдонос
 • 50 гр рикота сирење
 • 25 гр рендан пармезан

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради ставете ги во тенџере и прекријтесо вода. Оставете да зоврие, па гответе околу 20 минути. Исцедете ги и малку изладете ги, па исечкајте ги. Во посебен сад растопете путер или маргарин со лук, млад кромид и босилек. Кога ќе се растопи, префрлете во изладениот сад и ставете во фрижидер. 
 2. Загрејте ја рерната на 180 степени. Поставете подлога во плех, а потоа премачкајте со растопен маргарин или путер. Преку тоа распоредете парчиња пилешко, а потоа посипете рикота сирење. Завршете со парчиња домати, магдонос и пармезан. Печете околу 15-20 минути во загреана рерна, односно додека рабовите на кората не добијат убава, браун боја.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text