Мини шницли во зеленчук

Мини шницли во зеленчук

Вкусно јадење кое брзо се подготвува!

Состојки:

 • 800 гр свински шницли исечени на коцки
 • 2 моркови
 • 2 главици кромид
 • 2 компири
 • сол
 • бибер
 • малку масло
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Исчукајте ги шницлите, посолете ги и оставете ги да стојат 15 минути. 
 2. Потоа исечете ги на поголеми коцки и пропржете ги на малку масло. 
 3. Извадете ги од тава па во маслото додајте крупно исечкан зеленчук. 
 4. По десетина минути вратете ги шницлите и продинстајте ги. Додајте малку вода. 
 5. Динстајте уште 15-тина минути додека компирите и месото не бидат готови.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text