Ставете спанаќ во водата во која варите јајца – резултатот ќе ве воодушеви

Ставете спанаќ во водата во која варите јајца – резултатот ќе ве воодушеви

Јајцата за Велигден се нешто кое секоја домаќинка го прави во својот дом, и секако секоја сака јајца кои нема да и испукаат и кои ќе бидат со силна боја.Постои и природен начин да ги офарбате јајцата, без да користите боја во кесе од маркет.

Ако сакате зелена боја на вашите јајца за Велигден, ви треба во водата во која ги варите да ставите спанаќ.

Истиот ефект ќе се постигне и ако ставите коприва.

Колку повеќе спанаќ или коприва, толку посилна боја.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

 

singlepost_text