Брауни полн чоколадо и малини – Евтин десерт со светски вкус

Брауни полн чоколадо и малини – Евтин десерт со светски вкус

Вкусен чоколаден брауни колач со малини, неверојатен вкус и спој.Ова е брзиот и лесен рецепт.

Состојки:

 • 200 гр. темно чоколадо
 • 100 гр. млечно чоколадо
 • 150 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 4 јајца
 • 140 гр. брашно
 • 50 гр. какао
 • 200 гр. малини

 

 

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени, а чоколадото со маргаринот и шеќерот растопете ги на пареа со мешање.
 2. Измешајте ги и јајцата едно по едно, па додајте го брашното со какао.
 3. Измешајте и половина од малините.
 4. Ставете ја смесата во калап, а малините кои останаа ставете ги врз колачот.
 5. Печете 30 минути.
 6. Се лади пред послужување, може да декорирате и со чоколаден прелив.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text