Лепеза пита готова во три чекори

Лепеза пита готова во три чекори

Направете брз и лесен појадок или ручек кој навистина ќе ве освои од прва. Лепеза пита со јогурт е полн погодок.

Состојки:

 • 500 гр. готови кори
 • 4 јајца
 • 500 мл. јогурт
 • 100 мл. масло
 • 100 мл. вода
 • 1 прашок за пециво
 • малку сол

 

 

 

Начин на подготовка:

 1. Прв чекор е да подмачкате плех и на дното да ставите две раширени кори, а потоа земете ги другите кори и редете ги во плехот како лепеза, свиткани една до друга.
 2. Изматете три јајца со масло и вода, јогурт и прашок за пециво и малку сол.
 3. Оваа смеса со лажица ставете ја на корите.
 4. Се пече на 200 степени 30 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

За питата секогаш да е крцкава

Пржена пита деликатес

Топли и ароматични триаголници со кашкавал

Појадок за 20 минути – Пица мафини

Само матите и ставате во калап – мафини за појадок

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

singlepost_text