Изренда компир во калап за мафини – најбрза ручек идеја

Изренда компир во калап за мафини – најбрза ручек идеја

Со неколку состојки од кујната и калапи за мафини ќе го имате највкусниот ручек готов за брзо време.

Состојки:

  • 50 гр. путер
  • 30 гр. пармезан
  • 1 кг. компир
  • сол
  • бибер
  • лук во прав

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се подмачкуваат калапите за мафини со маргаринот и се става компирот кој се лупи и ренда.
  2. Се става врз компирот растопен маргарин и пармезан, како и лук во прав.
  3. Се ставаат и зачини по избор.
  4. Се пече околу еден час на 180 степени.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте