Зачин кој треба да го ставате во секое јадење – Здравје со секој залак

Зачин кој треба да го ставате во секое јадење – Здравје со секој залак

Ориганото е препознатлив зачин по мирисот и аромата, а најчесто се поврзува со јадења како пица и тестенини.Расте и до 80 сантими во висина, има дрвено стебло, а листовите се мали и црвеникави.

Има благотворно дејство против инфекции и бактерии, дезинфекциско дејство, помага за главоболка и чувство на тежина во главата.

Се користи и за кариес и болки во забите.

Помага и добро да се свари храната. Служи и како средство за искашлување. Помага и за синуси, уво и грло.

Здраво е и вкусно, користете го често.

Повеќе на Готви.мк:

Ориганото го препорачуваат и доктори

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка