Коцки со чоколадо и кафе – неверојатен спој на вкусови

Коцки со чоколадо и кафе – неверојатен спој на вкусови

Направете вкусни коцки за десерт со кафе. Навистина посебен вкус.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 8 белки 
 • 200 гр. шеќер 
 • 200 гр. ореви мелени 
 • 4 лажици брашно

 

Крем:

 • 8 жолчки 
 • 200 гр. шеќер 
 • 1 ванилин шеќер 
 • 150 гр. маргарин 
 • 150 гр. чоколадо 
 • 1 дл. сварено кафе

 

 

Начин на подготовка:

 1. За кора се матат белките и шеќерот во цврст снег. 
 2. Се додаваат брашното и мелените ореви. 
 3. Се пече кората на 180 степени 20 минути. 
 4. За крем се матат жолчките со шеќер и ванилин шеќер, па се додава  искршеното чоколадо и маргаринот, па кафето. 
 5. Се убаво врие на оган, па се меша. 
 6. Се трга и се става врз кората да се лади. 
 7. Се сече на коцки и се служи, а може да украсите по избор.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Колач за Велигден без печење

Колач чудо кој ќе го обожавате

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text