Најбрзата солена торта: Брзо се прави, а уште побрзо се јаде

Најбрзата солена торта: Брзо се прави, а уште побрзо се јаде

Направете мал пресврт во подготовката на торти! Воодушевете ги домашните со солена торта со спанаќ и сирење.

Состојки:

 • 1 шолја бело брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1/2 шолја масло
 • 3 јајца
 • 1/2 кг спанаќ
 • 200 гр сирење (по избор)
 • 200 гр шункарица
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 200 степени. Во чинија измешајте бело и пченкарно брашно. Додајте прашок за печиво, јајца, масло, сол. Измешајте. 
 2. Додајте обварен и исечкан спанаќ, сирење и исечкана шункарица на коцки. Добро измешајте. 
 3. Обложете плех со хартија за печење, ставете ја смесата и печете 30-40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text