Традиција во нов вкус: Проја од ореви

Традиција во нов вкус: Проја од ореви

Оваа проја морате да ја направите. Брзо се подготвува, а има фантастичен вкус!

Состојки:

  • 2 шолји остро брашно
  • 2 шолји проино брашно
  • 2 шолји ореви
  • 1 шолја бело вино
  • 2 шолји кисела вода
  • 1/2 шолја маслиново масло
  • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги двата вида брашно со прашок за печиво, додајте ореви, вино, кисела вода, масло и сè добро измешајте да се соедини. 
  2. Ставете во намастен плех (димензии 20х35 см) и печете во рерна загреана на 180 стпеени 40 минути.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text