Посен компир во рерна на поинаков начин (Видео)

Посен компир во рерна на поинаков начин (Видео)

Подгответе вкусно посно јадење – компири печени во рерна со моркови и домати…

Состојки:

 • 600 гр компири
 • 2 моркови
 • 2 домати или неколку шери домати
 • зачин
 • сол
 • бибер
 • 1 главица кромид
 • 200 гр спанаќ
 • неколку чешниња лук
 • црвена пипер
 • 100 гр проино брашно

Начин на подготовка:

 1. Компирите исечете ги на кругови, додајте масло, зачини и сол, пипер, бибер, лук и проино брашно и сè убаво измешајте. 
 2. Морковите исчистете ги и исечете ги на кругови. Спанаќот обварете го или малку пропржете го на масло, исечкајте и посолете. Намастете плех, па редете кругови компир, а помеѓу ставајте кругови кромид и моркови. Во средина ставете спанаќ и нафрлајте домати. 
 3. Уште малку намастете и печете на 200 степени 40-45 минути. Многу добро изгледа, а вкусот е фантастичен!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text