Куглоф со чоколадо и кокос: Мек како памук, рецепт со кој нема мака

Куглоф со чоколадо и кокос: Мек како памук, рецепт со кој нема мака

Мек како памук, брз за правење и навистина едноставен. Совршена кокос арома.Ова е рецептот за кокос куглоф.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1,5 шолји шеќер
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја масло
 • 1,5 шолји кокос

 

Глазура:

 • 150 гр. чоколадо
 • 1 дл. млеко
 • кокос

Начин на подготовка:

 1. Сите состојки за бисквитот се мешаат заедно.Се матат прво јајцата со миксер, се додава шеќерот, ванилин шеќер, прашок за пециво, млеко, масло, па брашно.
 2. Се става и кокос, се подмачкува калап за куглоф и се става смесата.
 3. Се пече 50 минути на 200 степени.
 4. Нека се олади потоа, а вие спремете глазура.
 5. Растопете го чоколадото со млекото, ставете го врз куглоф колачот и ставете кокос.
 6. Пријатно!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

 

 

singlepost_text