Болоњезе тиквички за големиот пост – Евтин деликатес

Болоњезе тиквички за големиот пост – Евтин деликатес

Направете неверојатен, а посен специјалитет со тиквички. Болоњезе тиквички кои мамат на трпеза.Ова е се што ви е потребно и рецептот:

Состојки:

 • 2 тиквички 
 • ½ шолји сушен домат 
 • 1 свеж домат 
 • 1 лук ситно сечен 
 • сол 
 • бибер 
 • 1 лажица маслиново масло 
 • 1/3 шолји ореви потопени во вода преку ноќ 
 • магдонос 
 • 2 млади кромитчиња 
 • 2 лажици соја сос 
 • 1 лажичка лимонов сок 

 

Начин на подготовка:

 1. Тиквичките се варат, па се сечат на резанки по избор. 
 2. Во блендер се ставаат сушениот домат, свежиот домат, лукот, сол, бибер и маслиново масло и се миксираат како сос. 
 3. Се ставаат во блендер и оревите и магдоносот, соја сосот, лимоновиот сок и младите кромитчиња, со зачини, па се убаво се соединува. 
 4. Од  смесата направете ќофтенца со тиквичките и ставете ги врз тестенини, или изедете ги така со доматен сос. 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо