Трик за совршено варени тестенини – тука грешиме сите

Трик за совршено варени тестенини – тука грешиме сите

Сите сакаме тестенини, а италијанската кујна е една од најпопуларните ширум светот. За убави тестенини има неколку трикови и совети кои треба да ги следите.За варење тестенини е потребна многу вода. Мерката е литро вода на 100 грама тестенини.

Водата треба убаво да зоврие, но да нема капак на тавата. Задолжително се мешаат тестенините при подготовката.

Тестенините кога ќе бидат сварени треба да се исцедат веднаш, за да не се лепат. Ако ги оставите во вода тие премногу ќе набабрат.

Додека се варат тестенините, не додавајте ладна вода.

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони