Брзи и вкусни: Посни уштипци (Видео)

Брзи и вкусни: Посни уштипци (Видео)

Совршени за ужина и изненадни гости!

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • малку квасец
  • малку млака вода
  • 1 коцка шеќер
  • малку сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Потопете го квасецот во млака вода, додајте коцка шеќер да се растопи па тоа ставете го во брашното. Додајте лажица масло и малку сол па замесете малку помеко тесто и оставете го да нарасне. 
  2. Нараснатото тесто развлечете го на работна површина со дебелина од половина сантиметар и сечете на кратки ленти. Составувајте ги лентите и свиткајте ги, па притиснете да се залепат. 
  3. Оставете ги уштипците малку да нараснат па пржете ги во длабоко масло. Вадете ги на хартиена салфета да ја впие маснотијата. По желба посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text