Ставете цвекло во водата во која фарбате јајца – Резултатот неверојатен

Ставете цвекло во водата во која фарбате јајца – Резултатот неверојатен

Ако сакате природно да ги офарбате вашите јајца, се што ви треба да добиете убава виолетова боја е цвекло.Овој евтин, здрав и корисен зеленчук, освен што се препорачува за јадење и изобилува со витамини и помага за многу болести, исто така, помага и за да ги офарбате јајцата на природен начин.

Додека ги варите вашите велигденски јајца, во водата ставете оцет за да не испукаат, па ставете неколку парчиња цвекло. Колку повеќе парчиња толку поинтензивна боја.

Сварете ги на вообичаен начин, исцедете и исушете.

Бојата е природна, а долго ќе трае.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Офарбајте ги јајцата со зачини од кујна

Ви треба само мрежа за фарбање јајца

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

singlepost_text