Крем салата со сланина – не сте пробале ваков деликатес

Крем салата со сланина – не сте пробале ваков деликатес

Направете салата со сланина, која има совршен вкус и ќе ви се најде и како оброк и како мезе. Лесно се прави, ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 3 јајца
  • 100 гр Пекабеско сланина
  • 2 дл кисела павлака
  • масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Се вари компирот во солена вода со лушпа, се лупи и се ситни во сад.
  2. Се пропржува сланината на масло во тава исечена на коцки, се додава и павлаката со разматените јајца и се заедно се пропржува.
  3. Се става оваа смеса на компирите и се меша. Се додаваат и зачини.
  4. Послужете.

Повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт