Колач за Велигден за кој не треба да вклучите рерна: Може да експериментирате со смесата

Колач за Велигден за кој не треба да вклучите рерна: Може да експериментирате со смесата

Супер вкусни чоколадни коцки за велигденската трпеза.

Состојки:

 • 100 гр. ореви 
 • 100 гр. лешници 
 • 100 гр. урми 
 • 100 гр. суво грозје 
 • 1 лажица екстракт од ванила 
 • 20 гр. какао во прав 
 • 1 лажица мед

 

Прелив:

 • 80 гр. урми 
 • 15 гр. какао 
 • 25 гр. кокосово масло 
 • 90 мл. вода

Начин на подготовка:

 1. Оревите и лешниците ситно се мелат, па се мешаат и се додаваат сите состојки за кора. 
 2. Треба да се добие леплива смеса, па се става во плех и се стиска со рацете за да се изедначи. 
 3. На кората се става прелив кој се добива кога ќе ги измешате сите состојки за прелив во блендер. 
 4. Се става врз кората, се става во ладилник и се полсужува. 
 5. Украсете по избор. 
 6. Наместо ореви и лешници може да користите бадеми или индиски ореви или нешто по избор.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Колач чудо кој ќе го обожавате

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text