Декупаж на јајца – омилен метод за декорација Велигденски јајца (Видео)

Декупаж на јајца – омилен метод за декорација Велигденски јајца (Видео)

Лесно, евтино и без хемиски бои. Секое јајце изгледа како отсликано!

Состојки:

  • околу 20 варени јајца
  • 1 белка разматена
  • салфети со разни шари
  • мало парче сунѓер или мека четка за ликовно

Начин на подготовка:

  1. Варените јајца оставете ги да се изладат. Од салфетите раздвојте го само првиот дел и исечете ги мотивите кои сакате да ги залепите. 
  2. На јајце ставете мотив и благо истапкајте со сунѓер за да се прилепи за лушпата. Оставете да се исуши.

За повеќе детали погледнете го видеото на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко