Прженици од рерна: Вкусно селско јадење без многу масти

Прженици од рерна: Вкусно селско јадење без многу масти

Совршен начин да го искористите стариот леб…

Состојки:

  • 8 парчиња бајат леб
  • 2 јајца
  • 1 шолја млеко
  • 2 лажици брашно
  • 1/2 лажичка сол
  • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Во сад разматете јајца со малку сол. Додајте млеко, брашно и масло. Повторно измешајте да добиете хомогена смеса. Секое парче леб потопете го во смесата и оставете кратко да се натопи.
  2. Потоа наредете ги парчињата во плех обложен со хартија за печење. Печете во рерна со вентилатор, на 200 степени, околу 15 минути или додека не добијат златна боја.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text