Полнети полжавчиња – Повкусни од сирењаци и било кое друго пециво

Полнети полжавчиња – Повкусни од сирењаци и било кое друго пециво

Направете вкусни полнети полжавчиња за Добро утро.

Состојки:

 • 1 шолја топло млеко 
 • 1 лажица сув квасец 
 • пола шолја масло 
 • 1 јајце 
 • 1 лажиче шеќер 
 • 1 лажиче сол 
 • 550 гр. брашно 
 • сирење за внатре

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се ставаат сите состојки освен сирењето во сад, се замесува тесто и се прават полжавчиња. 
 2. Се полнат со сирење на средината, како сирењаци, па се печат на плех 30 минути на 200 степени. 
 3. Горе украсете по желба.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја