Полнети пиперки на турски начин: Сосема поразличен рецепт од вообичаениот

Полнети пиперки на турски начин: Сосема поразличен рецепт од вообичаениот

Сите правиме полнети пиперки, но ова е турски специјалитет кој е поинаков од останатите.Направете полнети пиперки во лиснато тесто.

 

Состојки:

  • 250 гр. лиснато тесто
  • 200 гр. фета
  • 4 пиперки
  • 1 јајце
  • малку сусам

Начин на подготовка:

  1. Се мијат убаво пиперките, се чистат и се става во скеоја пиперка фета сирење.
  2. Се става лиснатото тесто на работна површина, па се сечат траки. Сите пиперки со фета се виткаат со траки лиснато тесто.
  3. Се загрева рерната на 180 степени, а за тоа време се премачкуваат пиперките со разматено јајце и се става сусам.
  4. Се печат додека не добијат боја.
  5. Се сервираат со јогурт или павлака.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Полнети пиперки со сирење

Брускети со печени пиперки

Пиперки полнети со зелка

Домашни пиперки во павлака

Полнети пиперки со пилешки гради

Полнети пиперки на босански начин

Полнети пиперки со шампињони

 

 

singlepost_text