Победете ги пролетните алергии: Не се трујте со антибиотици, лекот е во кујна

Победете ги пролетните алергии: Не се трујте со антибиотици, лекот е во кујна

Сите се радуваме на пролетта која е пред праг, но она што доаѓа со неа покрај расцутените дрвја и цветоци, враќањето на зелената боја и детските џагор и смеа, се и здодевните алергии кои се лошата страна на ова годишно време.

Наместо да се труете со антибиотици, потребно ви е масло од ким. Маслото од ким делува превентивно за алергии и помага за подобрување на имунитетот.

Втора опција за алергии е копривата. Копривата или чајот од неа помага за оваа состојба, а може да ја пиете и превентивно пред пролетта.

Се препорачуваат и ѓумбир и нане.

Важно е и здраво да се храните, да внесувате многу свежо овошје и зеленчук за многу витамини и имунитет.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Лек за кивањето од алергија

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

 

singlepost_text