Неодолив намаз од чоколадо, лешници и бадми

Неодолив намаз од чоколадо, лешници и бадми

Сите знаеме дека познатата Нутела е многу калорична и не е за оние кои сакаат да ослабнат. Но, со помош на неколку состојки можете сами да направите домашен намаз од чоколадо и лешници, кој ќе биде поздрав и помалку калоричен.

Состојки:

 • 30 гр сечкани бадеми
 • 30 гр сечкани лешници
 • 150 гр темно чоколадо
 • 70 гр путер
 • 100 мл млеко
 • 90 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Измиксајте бадеми и лешници додека не добиете кремаста смеса.
  Растопете го чоколадото во сад со путер. Додајте млеко и шеќер во прав. Измешајте и кратко загревајте па додајте ја смесата од лешници и бадеми, и мешајте додека не добиете нежен крем. 
 2. Топлиот крем ставете го во тегла и затворете, изладете и потоа ставете го во фрижидер. 
 3. Совет: Со изборот на чоколадото ја одредувате аромата на намазот. Со млечно чоколадо намазот ќе биде посладок и поблаг.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта

 

singlepost_text