Нова идеја за крем салата – ќе ви биде криво што не сте го знаеле рецептот

Нова идеја за крем салата – ќе ви биде криво што не сте го знаеле рецептот

Вкусна крем салата со многу зеленчук за која ќе ви биде криво што не сте го знаеле порано рецептот:

Состојки:

 • 3 компири
 • 3 варени моркови
 • 3 варени јајца
 • 300 гр. грашок
 • 6-7 кисели краставички
 • 300 гр. шунка
 • сол
 • 300 гр. мајонез
 • 200 гр. павлака

 

Подготовка:

 1. Се вари зеленчукот во солена вода.
 2. Се лади и сече ситно, а може и да се изренда по желба.
 3. Се мешаат павлаката и мајонезот, се ставаат во сад, па се става зеленчукот со ситно сечените варени јајца и сечената салама.
 4. Навистина е вкусно, се додаваат зачини по избор.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт