Офарбајте ги јајцата со зачин од кујната – природно, не штети, бојата интензивна

Офарбајте ги јајцата со зачин од кујната – природно, не штети, бојата интензивна

Постои и природен начин да ги офарбате јајцата за големиот празник Велигден, наместо со бои од продавница.Имено, постојат некои намирници од кујната кои даваат супер боја која е интензивна и трае.

Па така, ако сакате жолти јајца, се што ви треба е куркума. Ставете ја куркумата во водата додека ги варите јајцата и тие природно ќе добијат жолта боја.

Варењето е како и секогаш, ставете јајца во вода, нека вријат, па ставете три лажици оцет да не испукаат. Потоа ставете неколку лажички куркума за интензивна боја.

Пробајте, навистина успева.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ви треба само мрежа за фарбање јајца

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

 

singlepost_text