За Балканот ова е торта број 1: Едноставен рецепт, а резултатот фантазија

За Балканот ова е торта број 1: Едноставен рецепт, а резултатот фантазија

Направете вкусна торта по која полуде цел Балкан. Едноставно и лесно.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 6 јајца 
 • 6 лажици шеќер 
 • 1 ванилин шеќер 
 • 6 лажици млеко 
 • 6 лажици брашно 
 • 1 прашок за пециво 
 • 2 лажици какао

Фил:

 • 1 л. млеко 
 • 3 пудинзи од ванила 
 • 10 лажици шеќер 
 • 250 гр. путер 

   

 • 10 лажици шеќер за шербет 
 • 10 лажици вода за шербет

 

Начин на подготовка:

 1. За тесто се матат пенасто јајцата и се додаваат постепено сите останати состојки за тесто. 
 2. Се става смесата на плех со хартија и се пече на 180 степени 10 минути. 
 3. Се вари водата со шеќер и се остава да се лади. 
 4. Се варат пудинзите со млекото, па се додаваат маргаринот и шеќерот и се мати кремот со миксер. 
 5. Се дели кората на три дела. Сите три дела се прелеваат со шербетот, па се става меѓу нив фил и се ставаат една над друга корите.
 6. Може да декорирате со шлаг.

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед