Лек против стрес, несоница, депресија – Билка која не создава зависност

Лек против стрес, несоница, депресија – Билка која не создава зависност

Валеријаната е моќна и лековите природна билка од која се прават и многу лекови. Валеријаната се бере кога билките и се стари околу една година.
Таа го смирува мозокот, но најважно од се е дека не создава зависност и тоа ја дели од другите средства за смирување. Делува против стрес, напнатост и нервоза.
Помага и при брзо работење на срцето.
Може да се користи како чај кој го има во маркетите или билните аптеки, а се меша и со други билки.
Се користи и за депресија.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува