Природни лекови за анемија: Решете го проблемот кој има многу лоши симптоми

Природни лекови за анемија: Решете го проблемот кој има многу лоши симптоми

Анемијата е најчестото пореметување на крвта, а се случува поради недостаток на железо.

Симптомите на анемија најчесто се бледило, подочници, слабост, вртоглавици, ранички на јазикот и устата, трнење и пецкање на телото, поспаност и главоболка.

За анемијата е многу важна исхраната. Важно е да јадете риба, јајца, месо, сушено овошје, и секако многу спанаќ кој изобилува со железо.

Јадете лук и кромид, грав и грашок, и зелен зеленчук.

Користете намирници со многу витамин Ц, магдонос, коприва, коријандер.

Јадете и намирници со бакар.

Не пијте кафе и чај со оброците, како и газирано.

Лековити билки за анемија се коприва, чичек, ехинацеа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекув

singlepost_text