Брза крем салата со јогурт и мајонез – За ручек, мезе или свеченост

Брза крем салата со јогурт и мајонез – За ручек, мезе или свеченост

Направете брза крем салата со јогурт и мајонез и многу зеленчук.

Состојки:

 • 500 гр. тестенини по избор 
 • 150 гр. кашкавал 
 • 200 гр. шунка 
 • 2-3 моркови 
 • 15 кисели краставички 
 • 1,5 дл. јогурт 
 • 200 гр. мајонез

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат тестенините во вода со сол, па се цедат. 
 2. Се сечат ситно кашкавалот, обарените моркови, киселите краставички, па се додаваат во оладените тестенини.
 3. Се сече и шунката и се додава, па се ставаат зачини по избор. 
 4. Се додава јогурт и мајонез и се меша. 
 5. Оладете и послужете. 
 6. Може да декорирате по желба, со магдонос, маслинки, некој зеленчук.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

singlepost_text