Погачи повкусни од оние со сирење, пица или спанаќ: Една состојка менува се

Погачи повкусни од оние со сирење, пица или спанаќ: Една состојка менува се

Иако сите правиме погачи со сирење, спанаќ, кашкавал, сувомеснато или пица фил, ова е една нова и вкусна идеја.

Погачи со мајонез, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 20 гр. квасец
 • ½ прашок за пециво
 • 250 мл. млеко
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 100 гр. мајонез
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам

 

Начин на подготовка:

 1. Квасецот со шеќерот се раствора во малку млако млеко и се остава да нарасне.
 2. Во сад се става половина од брашното, се меша со прашокот за пециво и сол, се додава мајонез, па надојдениот квасец.
 3. Се додава и останатото брашно постепено, додека се замесува тесто.
 4. Оставете го во садот со крпа да нарасне.
 5. Вадете погачи и премачкајте ги со јајце, па ставете сусам.
 6. Наредете ги на плех, оставете ги 10 минути и печете на 200 степени 20 минути.

Уживајте, совршени се за со јогурт

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја