Завиткајте ги јајцата со свилена марама и сварете ги – Супер идеја за Велигден

Завиткајте ги јајцата со свилена марама и сварете ги – Супер идеја за Велигден

Се ближи Велигден и традицијата за фарбање јајца. Сепак иако е најлесно само да се купи боја и да се исфарбаат, постојат и покреативни техники, а една од нив е оваа со свила.Свилена марама е одлчен избор за вапцање јајца.

Исечете парче свила со некои интересни дезени и исто толку парчиња бело платно, големина доволна да замотате јајце.

Замотајте ги јајцата во свила, па во белата ткаенина, и ставете или ластиче или некоја шнола за коса да ги држи. Направете го тоа со сите јајца.

Ставете ги потоа во метален сад и наполнете вода.

Ставете три лажици алкохолен оцет во водата и оставете ги да се варат јајцата 15 минути.

Извадете ги, оладете и одвиткајте.

Истата свила може да се користи неколку пати.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

 

 

singlepost_text