Се прави брзо и многу е евтин: Крем кој оди со сите колачи и обланди 

Се прави брзо и многу е евтин: Крем кој оди со сите колачи и обланди 

Направете брз и вкусен крем за колачи и обланди кој лесно се прави, а има супер вкус.

Состојки:

  • 40 гр. брашно 
  • 50 гр. шеќер 
  • 2 дл. млеко 
  • 1 јајце 
  • 250 гр. маргарин 
  • 2 портокали 
  • 250 гр. шеќер

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се мешаат во сад брашното со шеќер, млеко и јајцата и се варат. 
  2. Оладената маса се трга на страна и се додава маргаринот кој треба да го измешате со шеќер (250 гр), па сокот од портокали. 
  3. Се заедно се меша и се филуваат обланди или колачи.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед