Велигденска салата со јајца – Не се става во сад туку на леб

Велигденска салата со јајца – Не се става во сад туку на леб

Направете вкусна велигденска салата по завршување на постот, со варените јајца кои ќе ви останат од празникот.Ова е рецептот, лесен и е и брз:

Состојки:

 • 8 јајца варени 
 • 200 гр. шунка 
 • 1/3 шолји мајонез 
 • 1 лажиче кари 
 • сол 
 • бибер 
 • 2 лажици масло 
 • малку лук 
 • 2 кришки леб

 

Начин на подготовка:

 1. Се сечат варените јајца и шунката ситно, а во сад се мешаат мајонезот со кари.Се додаваат јајцата и сол и бибер, па лебот се премачкува со маслиновото масло и се сече со лукот, па се потпекува.

   

 2. Измешајте, ставете го филот на кришките леб. 
 3. Ова е вкусна и необична велигденска салата.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата