Дупло полнети стапчиња со кулен и кашкавал – тесто кое се топи

Дупло полнети стапчиња со кулен и кашкавал – тесто кое се топи

Направете навистина вкусен појадок со двоен фил. Се става и надвор и внатре.

 

Состојки:

  • 500 гр. лиснато тесто 
  • 1 јајце 
  • 250 гр. кашкавал 
  • 200 гр. кулен

 

Начин на подготовка:

  1. Лиснатото тесто се дели на 3 дела. 
  2. На секој дел се става кашкавал, па се витка во ролна. 
  3. Секоја ролна се премачкува со разматеното јајце, па се става кулен одозгора. 
  4. Потоа, горе над куленот повторно се става кашкавал. 
  5. Се редат на плех со маргарин и се печат на 200 степени околу 20 минути.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен

Солена торта со палачинки

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја