Трик за храната да не ви загори никогаш повеќе – Делува и на старите тави

Трик за храната да не ви загори никогаш повеќе – Делува и на старите тави

Никој не сака кога храната ќе загори, и иако денес има посебни тави, сепак се случува некогаш да згрешиме.Сепак, ако немате соодветна тава, готвачите и експерти советуваат температура од 160 степени како идеална.

На шпорет треба да се стави чиста тава без масло и маргарин, а кога мислите дека е доволно загреана, капнете вода. Ако не се случува со водата ништо тавата е престудена, а ако испари веднаш не постигнала оптимална температура.

Кога ќе почне да врие и шета по тавата, тогаш може да се стави масло зошто температурата е идеална.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text