Видео: Велигденски колачиња кои се топат во уста – децата ќе ги обожаваат

Видео: Велигденски колачиња кои се топат во уста – децата ќе ги обожаваат

Вкусни и брзи велигденски клачиња. Десерт за големиот празник кој ќе го обожаваат сите, особено децата.

Состојки:

 • 20 чајни колачиња
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 100 гр. кокос
 • 1 коцка црно чоколадо
 • 100 мл. слатка павлака
 • зелена, жолта и црвена боја за храна
 • малку вода
 • чепкалки
 • кесе

Начин на подготовка:

 1. Се бои прво кокосот, така што зелената боја во прав се меша со малку вода, се става кокосот, па се става во кесе за замрзнувањеи се меша за кокосот да позелени.
 2. Се топи белото чоколадо, па чајните колачи се ставаат во вода, па во чоколадо и во зелениот кокос.
 3. Се оставаат да се стегнат, а павлаката се мати со жолтата боја.
  Се става во шприц жолтиот шлаг, па со него се исполнуваат дупките, како што е прикажано на видеото.
 4. Црното чоколадо се растопува и со помош на чепкалки се прават очи.
 5. За клунот оставете од жолтиот шлаг малку и ставете малку црвена боја.
 6. Се е прикажано во видеото:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Брз сникерс за 10 минути

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text