Секогаш правете го ова кога јадете храна од конзерва – бидете внимателни

Секогаш правете го ова кога јадете храна од конзерва – бидете внимателни

Често се случува на секого од нас да купи храна во конзерва, бидејќи не секогаш имаме време за готвење или за нешто свежо и добро одбрано.Ако си замислите само кој пат го поминала таа конзерва од фабриката каде се правела, до транспортот и продавниците и магацините, ќе ви стане јасно колку е валкана и полна бактерии. Затоа, секогаш пред употреба конзервите убаво се мијат со вода, бидејќи кога ги отвораме, дел од бактериите влегуваат внатре.

Важно е да се измие храната од конзервата, за да се намали внесот на сол кој е секако штетен.

Оштетените конзерви не ги користете поради опасност од хемикалии и бактерии, а нивното штетно дејство влијае на хормоската рамнотежа.

Многу е важно да внимавате и конзервата да не е надувана, бидејќи овој тип на храна пренесува опасна бактерија од која се добива труење.

По отварање конзерва, храната се чува во стаклен сад во ладилник.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Секогаш мијте ги конзервите

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Како да ослабете до празниците?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот