Посна салата со компири, моркови и кисели краставички

Посна салата со компири, моркови и кисели краставички

Сочна и едноставна салата од компир која ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 150 гр целер
 • 1 главица кромид
 • 500 гр моркови
 • 250 гр посен мајонез
 • 200 гр кисели краставички
 • 1 лажица сенф
 • малку бибер
 • неколку лажици оцет од тегла од краставиците

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот добро измијте го и сè згответе во лушпа. Оставете да се излади, па излупете. 
 2. Изрендајте ситно краставици, измешајте со мајонез, сенф, посолете и побиберете. Додајте и оцет. Компирите исечете ги на тенок помфрит. 
 3. Филувајте на чинија на која ќе ставите калап. Ред компири, намаз, изрендан морков и целер, повторно ред компири и така наизменично.
 4. Оставете ја салатата во фрижидер да стегне и вкусовите да се спојат. Тргнете го калапот и декорирајте. Салатата можете да ја измешате и во чинија.

 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text