Замена за ручек или оброк за на работа: Вкусно, посно и евтино

Замена за ручек или оброк за на работа: Вкусно, посно и евтино

Појадок, замена за ручек или мезе. Навистина вкусен, а посен деликатес со туна.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 лист обланда 
 • 2 конзерви туна 
 • 100 гр. пченка 
 • 3 кисели краставички 
 • 2 лажици пржен сусам 
 • 100 гр, маргарин посен 
 • сол 
 • бибер 
 • кечап

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се става обландата меѓу две влажни крпи за да омекне и да може да се витка. 
 2. Спремете го филот во меѓувреме, така што ќе ја исцедите туната од маслото, ќе додадете растопен маргарин и ќе мешате, па ќе ги додадете сечените кисели краставички и пченката со пржениот сусам на малку масло.
 3. Ставете сол и бибер. 
 4. Се премачкува обландата и се прави ролат, па се остава да се стегне. 
 5. Украсете горе со кечап.

Повеќе на Gotvi.mk:

Посно ризи бизи

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

singlepost_text