Печурки со макарони – Посен деликатес за постот пред Велигден

Печурки со макарони – Посен деликатес за постот пред Велигден

Направете вкусни и посни макарони со печурки. Совршен деликатес.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. посни макарони
 • 500 гр. печурки
 • 100 гр. грашок
 • 2 чешни лук
 • 1 кромид
 • 1 шолја бело вино
 • 1 лажица брашно
 • 2 лажици посен маргарин
 • ½ шолји масло
 • сол

 

Начин на подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода.
 2. На масло се пржи ситно сечениот лук со кромид, па измиените и ситно сечени печурки со сол.
 3. Се става вино и брашно со две лажици вода.
 4. Се додава и грашокот и се крчка додека водата не испари.
 5. Се цедат макароните, се ставаат во чинија и се става растопен маргарин, па сосот од печурките.

 

Уживајте.

Повеќе на Gotvi.mk:

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони

singlepost_text