Неодолив колач со павлака и прелив од чоколадо

Неодолив колач со павлака и прелив од чоколадо

Сочен бисквит со чоколаден прелив кој морате да го пробате…

Состојки:

 • 400 гр павлака
 • 200 гр кисело млеко
 • 100 гр шеќер
 • 3 јајца
 • 300 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • малку сол
 • 50 гр чоколадни трошки
 • 100 гр чоколадо
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со шеќер, додајте разматена павлака, кисело млеко, брашно измешано со прашок за печиво, малку сол, кора од лимон па сè изедначете. 
 2. Налијте во намастен плех и печете 40 минути на 180-190 степени. 
 3. Печениот колач прелијте го со растопено чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text