За проблеми со желудникот и прочистување на крвта – Овошје како аптека за здравје

За проблеми со желудникот и прочистување на крвта – Овошје како аптека за здравје

Малините се овошје кое е полно витамини, вкусно е и егзотично, воедно познат по единствената и специфична арома.

Во 100 грама свежи малини има само 52 калории, 86 проценти од составот е вода, 1,2 проценти протеини и многу дуететски влакна.

Претставува рудник на витамини, особено витамин Ц, Б комплекс, Е и К.

Особено е корисна поради сите антиоксиданси, 10 пати повеќе од оние на доматите и 3 пати повеќе од оние кај кивите кои благотворно делуваат на телото.

Го чистат телото од радикали, помагаат да се спречи развојот на бактерии и се препорачува за диета.

Добри се за желудникот, помага и за воспаленија и за чистење на крвта.

Јадете малини еднаш до два пати во неделата.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо: Торта со малини

Чоко малина торта

Торта со малини без печење

Домашен пудинг од малини

Сок од малини

singlepost_text