Еве како да ги избелите јајцата за Велигден

Еве како да ги избелите јајцата за Велигден

За петнаесет минути можете да ги избелите јајцата со помош на оцет и вода.

Состојки:

  • 20 јајца
  • 500 мл вода
  • 500 мл алкохолен оцет (9%)

Начин на подготовка:

  1. Јајцата прво измијте ги. Во тенџере ставете оцет и вода, наредете измиени јајца па ставете на шпорет да се готват 10 минути. Веќе на четвртата минута ќе се појави браун пена која морате постојано да ја отстранувате. 
  2. Кога јајцата ќе бидат готови тргнете ги од шпорет и налијте студена вода. Со сунѓер или крпа истријте ги јајцата додека не побелат. Оставете ги да се исушат и изладат, па продолжете со бојадисување.

Деталите погледнете ги во видеото на „Шерпица“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко