Видео: Велигденски зајак од тесто – Сите ќе ви бараат рецепт

Видео: Велигденски зајак од тесто – Сите ќе ви бараат рецепт

<
Направете вкусен и креативен зајак од тесто за големиот празник Велигден.Ова е рецептот, а во продолжение и видео рецепт:

Состојки:

  • 600 гр. шеќер 
  • 1 лажиче сол 
  • шеќер 
  • 20 гр. квасец 
  • 3.5 дл. млеко 
  • 0,75 дл. млеко 
  • 1 јајце за премачкување

Начин на подготовка:

  1. Од состојките се замесува тестои се остава да нарасне половина час. 
  2. Се премачкува тепсија, се става хартија за печење и се формира зајак како на видеото. 
  3. Се премачкува со јајца и се пече на 220 степени додека не порумени.

За се да ви биде детално јасно, погледнете го видеото:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Фарбање јајца со памук

Офарбајте јајца со весници

7 техники за фарбање јајца

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца