Највкусен сос за пилешки крилца – за мезе со пријателите

Највкусен сос за пилешки крилца – за мезе со пријателите

Пилешките крилца се многу вкусни за ручек, за мезе, за со пријатели, омилената серија или натпревар или едноставно за свечена трпеза.Ова е супер рецепт за пилешки крилца во сос, кој воедно може да го користите и за друг тип месо.

Состојки:

 • 1/3 шолји масло 
 • 4 главици кромид 
 • 4 чешни лук 
 • ¼ шолја виски 
 • 2 шолји јаболков оцет 
 • малку од маслото во кое се пржеле крилцата 
 • 1 шолја соја сос 
 • 2 лажици табаско сос 
 • 2 кг.  кафен шеќер

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се динстаат на масло ситно сечените лук и кромид, па се ставаат сите останати состојки. 
 2. Нека вријат додека смесата не стане густа како јогурт. 
 3. Чувајте го во фрижидер и користете го по потреба ако ви остане.

Повеќе на Готви.мк:

Деликатесни ќофтиња со маслинки

Поховани ќофтиња кои ќе ви станат омилени

Највкусни домашни плескавици

Плескавици од компир и пилешко

Гурмански плескавици

Посни плескавици

Плескавици од туна и тиквици

Плескавици од зеленчук

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте