За имунитет, болки и проблеми со стомакот – лек од кујната за малку пари

За имунитет, болки и проблеми со стомакот – лек од кујната за малку пари

Ловорот е ниско медитеранско дрво со зимзелени листови, кое се бере во секоја доба.Во 100 грама ловор има 7,6 протеини и 8,4 масти.

Богат е со витамини Ц, рибофлавин, Б6, фолна киселина, витамин А.

Има и многу влакна, дури 26 проценти во само 100 грама.

Ловорот е познат и ценет зачин кој многу помага и има многу лековити дејства.

Корисен е за јакнење на имунитетот, за намалување на ризикот од рак, за проблеми со кожата, за борба со радикалите и за подобар вид и заштита од вируси.

Помага и за проблеми со варењето на храната, како и за поттикнување на апетитот и полесно празнење.

Добар е за болки во мускулите и коските и артритис.

Користете го често.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Лек за многу болести и кај мажи и жени

Карито цар на зачините

Точни мерки за кари

Карфиол, компир и кари

Месо со печурки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко