Италијански кроасани полнети со сочна сланина и кашкавал (Видео)

Италијански кроасани полнети со сочна сланина и кашкавал (Видео)

Одлични се за доручек, вечера или ужина…

Состојки:

 • тесто за пица или лиснато тесто
 • тенко сечкана сланнина
 • 4 јајца
 • 1 шолја рендан кашкавал
 • малку сечкан магдонос
 • сол
 • бибер
 • жолчка за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Во сад скршете јајца, додајте рендан кашкавал, магдонос, сол и бибер, разматете со жица, па испржете како кајгана.
 2. Тестото пресечете го на големи триаголници. Долж рабовите на триаголниците ставете по еден лист сланина, а на средина лажица смеса со јајца.
 3. Свиткајте ги како кроасани и премачкајте ги со разматена жолчка. Наредете ги на плех обложен со хартија за печење и печете на 180 степени околу 12 минути. Внимавајте на времето, бидејќи тестото е тенко и лесно може да изгори.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text