Кремаво и вкусно: Богат рецепт за руска салата за малку пари

Кремаво и вкусно: Богат рецепт за руска салата за малку пари

Руската салата има повеќе варијанти. Од посна, до онаа со мајонез, со ајвар или пак со и без месо.
Ова е нов супер рецепт со вкус кој долго се памети и често ќе се бара:

Состојки:

 • 3 компири
 • 3 моркови
 • 3 варени јајца
 • 300 гр. грашок
 • 6-7 краставички кисели
 • 300 гр. шунка
 • 1 пилешко филе
 • сол
 • 300 гр. мајонез
 • 200 гр. павлака

Начин на подготовка:

 1. Се вари зеленчукот во вода со сол. Се вари и пилешкото филе и јајцата.
 2. Се лади зеленчукот и ситно се сече на коцки, а се сечат и јајцата.
 3. Се додава павлаката во мајонезот и се мати.
 4. Се става зеленчукот во нив, се става и ситно цепканото или сечено месо,се додава и сецканата шунка. Додадете си зачини и јајцата.
 5. Оладете и послужете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text