Бешамел коцки – ладно мезе кое е замена за ручек

Бешамел коцки – ладно мезе кое е замена за ручек

Направете вкусни бешамел коцки кои се солен деликатес.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 мл. млеко 
 • 5 јајца
 • 80 гр. маргарин 
 • 80 гр. брашно 
 • 100 гр. грашок сварен 
 • 100 гр. сварена пченка 
 • 100 гр. кисели краставички 
 • 100 гр. црвеи пиперки

Фил:

 • 300 гр. сирење 
 • 200 гр. павлака 
 • 200 гр. кашкавал

 

 

 

 

 

Начин на подготовка:

 1. За кора се вари млекото со маргарин и се меша, па се додава брашното. 
 2. Смесата за кора се вари додека не се згусне убаво, па се трга да се лади. 
 3. Се матат пенасто белките, па се додаваат едно по едно во изладената смеса, се додаваат и изматените жолчки и сечениот и обарен зеленчук. 
 4. Се става смесата на плех со хартија за печење и се пече на 180 степени 20 минути. 
 5. Се лади. 
 6. Се ситни сирењето, павлаката се меша со него и со ренданиот кашкавал. 
 7. Се премачкува кората и се става во ладилник. 
 8. Се сече на коцки.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Посна мимоза салата

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

singlepost_text